O tym czy lodówkę można przewozić na leżąco, czy też nie, można napisać całkiem okazałą książkę. Jedni mówią – nie można, absolutnie, to już po lodówce! Inni, że w ogóle bez problemu dozwolone jest przewożenie lodówki w pozycji leżącej. Jeszcze inni snują teorię o odpowiednim kącie nachylenia i stopniu wstrząsów jakie musisz zapewnić lodówce przy transporcie, żeby dotarła na miejsce i nie straciła swojej chłodniczej funkcji. Raz na zawsze postanowiliśmy się rozprawić z tym lodówkowym zamieszaniem i tematem, o który potrafią się spierać w rodzinie pokolenia. Zapraszamy do treści poniżej.
Transport lodówki w poziomie czy w pionie?
Konkret i jedyna słuszna prawda jest taka, że transport lodówki powinien odbywać się w pionie, czyli w pozycji pionowej, takiej jak ta, w której jest używana. Podamy tu kilka bardzo konkretnych powodów, które przemawiają za tym, że lepiej dla lodówki i jej właściciela będzie, jak w transporcie zachowa pozycje pionową, otóż:
- Olej kompresora: wewnątrz kompresora lodówki znajduje się olej, który ma za zadanie smarować jego części. Jeśli lodówka zostanie przewieziona w poziomie, olej ten może przedostać się do układu chłodzenia, co może zakłócić jego działanie.
- Ryzyko uszkodzeń: transportowanie lodówki w poziomie zwiększa ryzyko uszkodzenia elementów wewnętrznych, takich jak kompresor czy układ chłodzenia.
- Trudności w manipulacji: lodówki są ciężkie, a ich przewożenie w poziomie może być bardziej kłopotliwe niż w pionie, co zwiększa ryzyko uszkodzeń zewnętrznych.
Kiedy jednak lodówka osiągnie poziom?
Są jednak sytuacje, w których transportuje się lodówkę w pozycji poziomej. Trzeba zdać sobie sprawę, że to zawsze będzie ryzyko tego, że sprzęt przestanie działać prawidłowo, ale… czasami siła wyższa. Jest jedna, bardzo ważna zasada: jeśli z jakiegoś powodu konieczne było przewiezienie lodówki w poziomie, przed ponownym podłączeniem do prądu musisz odczekać co najmniej kilka godzin (najlepiej 24 godziny) w pozycji pionowej. Pozwoli to olejowi kompresora powrócić na swoje miejsce i zminimalizuje ryzyko uszkodzeń.
Jak przewieźć lodówkę również na leżąco?
Zawsze, gdy planujesz przewieźć lodówkę, niezależne od tego czy będzie w poziomie, czy w pionie, zaleca się też opróżnienie jej z produktów. Zaleca się też przed transportem po prostu wymycie wnętrza lodówki i odczekanie chwili, żeby porządnie wyschło. Potem istotne jest dokładne zabezpieczenie drzwi, aby nie otwierały się podczas transportu. Podobnie z kwestia półek i szuflad. Zabezpiecz je na tyle, by nie suwały się w środku – może to być oklejenie taśmą, folią bąbelkową. Od tego nie ma wyjątku. Na tym możesz zakończyć przygotowanie lodówki do transportu. Od siebie podpowiemy, żeby nie naklejać taśmy zabezpieczającej na elementy, z których może odejść farba. Kiedy już położysz lodówkę na poziom, upewnij się, że leży na płaskiej i stabilnej powierzchni.
Na którym boku przewozić lodówkę?
Jeżeli musisz przewieść lodówkę na leżąco, to bezpieczne dowiezienie sprzętu gwarantuje położenie lodówki na tylnej stronie… albo na stronie, po której nie ma zamontowanego kompresora. Jeśli możesz, unikaj przewożenia lodówki na stronie z kompresorem. To zwiększa szanse na uniknięcie potencjalnych uszkodzeń instalacji chłodzącej.
Dlatego, nawet jeżeli masz mniejszą lodówkę, to zanim wymierzysz i stwierdzisz, że zmieści się do bagażnika Twojej osobówki, ale na leżąco, zastanów się czy nie lepiej i w ogólnym rozliczeniu taniej będzie wynająć profesjonalną firmę transportowa, taką jak Przeprowadzki po Warszawsku, która bezpiecznie i profesjonalnie przewiezie sprzęt z punktu A do punktu B, bez ryzyka jego uszkodzenia.
Przewożenie lodówki z systemem „No frost”.
Lodówki z technologią „No Frost” różnią się od tradycyjnych lodówek w tym, że posiadają specjalny system, który zapobiega gromadzeniu się lodu wewnątrz urządzenia. Transport lodówki „No Frost” nie różni się znacząco od transportu tradycyjnej lodówki, ale warto być świadomym specyfiki tego typu urządzeń i zwracać uwagę na delikatne elementy systemu. Podczas przewożenia takiej lodówki warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii.
Szczególnie istotne są czujniki i wentylatory. System „No Frost” działa dzięki czujnikom temperatury i wentylatorom, które krążą powietrzem wewnątrz lodówki. Te elementy są delikatne, więc warto przewozić lodówkę z ostrożnością, aby ich nie uszkodzić. Chociaż to oczywiste dla każdej lodówki, warto podkreślić, że wszelkie uderzenia czy wstrząsy mogą uszkodzić delikatne komponenty systemu „No Frost”. Jeśli masz instrukcję obsługi swojego modelu lodówki „No Frost”, warto ją przejrzeć. Mogą się w niej znajdować specyficzne wskazówki dotyczące transportu dla Twojego konkretnego modelu.
Przenoszenie lodówki wydaje się proste. Jednak wbrew pozorom ten sprzęt AGD wymaga precyzji, dokładności i delikatnego traktowania. Dodatkowo (jak chyba udowodniliśmy) to cały proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i zadbania o sprzęt, wówczas możesz transportować lodówkę w miarę bezpiecznie.
W tym przypadku wpadanie na różne pomysły, kombinowane z nachyleniem, czy ryzykowanie z transportem w poziomie bywa przyczyną konieczności zakupu nowego sprzętu. Dlatego jeżeli nie masz możliwości przetransportowania swojej lodówki w sposób dla niej bezpieczny to warto pomyśleć o profesjonalnej firmie przewozowej. Wygoda to pion lodówki, ale też opcja wniesienia, zniesienia, zabezpieczenia sprzętu w sposób profesjonalny podczas transportu. W ogólnym rozliczeniu pomoże Ci to uniknąć dużego wydatku w postaci kupna nowej lodówki.