Pakowanie i przewożenie szkła podczas przeprowadzki to zadanie, które wymaga uwagi i precyzji. Jak zapakować szkło, żeby podczas przeprowadzki nie stać się bohaterem kolejnej miejskiej legendy przeprowadzkowej rodem z filmów, kiedy zawodzi karton, a na ziemi ląduje szereg źle zapakowanych szklanek, wazonów, kieliszków. Dowiedz się jak zapakować kieliszki, zadbać o zastawę czy porcelanę, podczas transportu, żeby uniknąć wręcz filmowych katastrof przeprowadzkowych. No chyba, że „niechcący” chcesz się pozbyć tych delikatnych przedmiotów.
Jak bezpiecznie przewieźć szkło?
Podpowiadamy… nie improwizuj. Przeprowadzka z improwizacją nie tylko wystawia delikatne przedmioty na wielką próbę, ale też nerwy osób, które się przeprowadzają.
Przeprowadzka, w której brakuje planu, z zasady, kończy się nie najlepiej dla szkła, które trzeba przetransportować. Owszem, pakowanie talerzy może być monotonne, ale w tym przypadku pośpiech to zły doradca. Brak precyzji, brak zabezpieczeń i dosłownie wciskanie kieliszków do kartonów z miskami, bo było wolne miejsce to zapewnienie problemów.
Rezultat. Talerze, kieliszki po prostu pękną, posypią się na tzw. „drobny mak”, a w najlepszym wypadku wyszczerbią.
W kwestii bezpieczeństwa istotne jest też, jak i czym zabezpieczysz kartony i skrzynie ze szkłem w samochodzie transportowym. Nie polecamy upychania ich na tylne siedzenie, a raczej rzetelne ulokowanie w bagażniku, czy na pace busa (najlepiej na paletach) i solidne uwiązanie pasami.
Materiały niezbędne do transportu delikatnych przedmiotów
Przemyślany plan to jedno, ale polecamy sięgnąć po sprawdzone patenty i zaopatrzyć się w odpowiednie materiały zabezpieczające. Duże ilości materiałów zabezpieczających. W tym przypadku musisz posłużyć się:
- folią bąbelkową,
- folią stretch,
- taśmą klejącą,
- specjalnymi separatorami dostępnymi np. w sklepie internetowym,
- sporą ilością osobnych kartonów, chociaż w przypadku szkła najlepiej sprawdzą się drewniane skrzynki.
Dlaczego do przenoszenia szkła, ceramiki i delikatnych przedmiotów bardziej rekomendowane są skrzynki, mimo że kartony wydają się bardziej dostępne?
Otóż, nawet najbardziej trwały i sztywny karton przeprowadzkowy może się uginać, może zostać przyciśnięty w transporcie, a zbyt duża waga zapakowanego szkła, może spowodować otwarcie dna.
Skrzynka nie ma tych cech i jest o wiele bardziej wytrzymała.
Trochę techniki, czyli jak zapakować szkło do przeprowadzki?
Pakowanie szkła technicznie rozpocznij od zgromadzenia na prawdę dużej ilość konkretnych kartonów i skrzynek. Nie oszczędzaj nawet jeżeli musisz zainwestować kilkanaście złotych więcej. Szczególnie, jeżeli masz zamiar umieścić w nich cenną porcelanę po babci albo spakować szkło, za które sporo zapłaciłeś.
Jak zapakować talerze i naczynia do przeprowadzki?
Talerze zabezpieczaj w oddzielne kawałki folii bąbelkowej. Dodatkowo możesz je „spiąć” taśmą klejącą, żeby nie przesuwały się w poziomie.
Każde pakowane naczynie ze szkła powinno mieć swoje oddzielne kawałki foli bąbelkowej, a w przypadku dużych wazonów, czy większych przedmiotów szklanych warto zadbać o podwójną ochronę i zapakować je np. w dwa kartony mniejszy i większy, między którymi powstanie przestrzeń amortyzująca uderzenia i naciski – tu przydadzą się nawet stare gazety, którymi wypełnisz przestrzeń.
Jak zapakować kieliszki i szklanki?
Kieliszki owiń osobno i umieść w specjalnych wkładkach w pudełku. Podobnie pakuj szklanki. Wstawianie jednej w drugą to gwarantowane kłopoty.
Jak bezpiecznie przewozić szkło?
Poświęć chwilę na staranne oznaczenie każdego pudełka. Firma przewozowa zazwyczaj nakleja naklejki i piktogramy w kolorze czerwonym. Domowy sposób to po prostu użycie czerwonego mazaka, którym napiszesz: „Szkło delikatne” lub „Kieliszki”, aby przewoźnicy wiedzieli, jakie są zawartości paczek i jak z nimi postępować.
Podczas drogi z miejsca na miejsce, jeżeli przewozisz zapakowane szkło we własnym zakresie:
- uważaj na manipulację: podczas przenoszenia pudełek ze szkłem bądź ostrożny. Unikaj nagłych ruchów i upewnij się, że pudełka są stabilne.
- jedź ostrożnie: jeśli przewozisz szkło własnym samochodem, prowadź ostrożnie i unikaj nierówności na drodze, polecamy też wcześniej zaplanować trasę, a nawet ja sprawdzić pod kątem zmian, remontów i trudności.
- ostrzegaj przewoźników: jeśli wynajmujesz firmę przeprowadzkową, poinformuj ich o zawartości i delikatności pudełek ze szkłem. Warto to zrobić również, jeśli pomagają Ci przyjaciele.
Pakowanie i transport szkła to proces, który warto wykonać z odpowiednią starannością. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych niespodzianek po otwarciu pudełek w nowym miejscu, a każde dobrze zapakowane naczynie odwdzięczy się i będzie służyć jeszcze długie lata.
4745 zzs