Przeprowadzka do innego miasta – 3 patenty na udaną zmianę.

Przeprowadzka do innego miasta

Przeprowadzka do innego miasta. Jednych przeraża, inni traktują ją jako wyzwanie, jeszcze inni po prostu muszą tego dokonać. Przeprowadzka w obrębie jednego miasta jest zadaniem wymagającym, ale co i jak zorganizować, kiedy mówimy o przeniesieniu się do kompletnie innego miasta, na drugim końcu kraju? To spore wyzwanie. Jak przeprowadzić sprawną logistykę i zorganizować taką przeprowadzkę w sposób, w którym pakowanie, organizacja zadań i niuansów Cię nie przerośnie? Jako doświadczeni specjaliści dzielimy się niezawodnymi patentami. Poświęć kilka minut i przeczytaj ten tekst dalej.

Jak się przeprowadzić do innego miasta?

Najlepiej szybko, sprawnie. Za tymi dwoma wyrażeniami stoi jednak cała lista rzeczy i spraw do załatwienia, bez których zmiana miejsca zamieszkania i zmiana miasta nie będzie możliwa. Patent no. 1 W tym przypadku wyjątkowo ważne jest rozpoczęcie planowania z wyprzedzeniem. Żeby zorganizować przeprowadzkę w sprawny sposób najważniejszym elementem jest odpowiednie przygotowanie. Ustal datę przeprowadzki i zacznij planować już kilka tygodni wcześniej. Stwórz listę!

Tak, lista rzeczy do zrobienia, spakowania, załatwienia to sposób na kontrole chaosu przeprowadzkowego. Czas planowania i przemyślenia działań to bardzo istotny moment. Na tym etapie warto też przemyśleć co masz do przewiezienia i jaka firma przeprowadzkowa zapewni transport Twoich rzeczy.


przeczytaj na blogu: Jak przygotować się do przeprowadzki – 6 kluczowych kroków.


Przeprowadzka do innego miasta – od czego zacząć?

Okres planowania za tobą. Najwyższy czas, żeby słowa i plany weszły w czyn. Od czego zacząć działanie, kiedy na samą myśl już jest trudno i mierzysz się z dużym stresem? Podpowiadamy, patent no.2: pozbądź się niepotrzebnych rzeczy.

Czas przed przeprowadzką to idealny moment na generalne porządki. Nie pakuj tego, czego nie potrzebujesz. Sprzedaj, oddaj, to co może się komuś przydać lub wyrzuć (w ostateczności) i podpowiadamy, w trakcie pakowania bądź bezwzględny dla siebie. Zostawiaj tylko te rzeczy, które spełniają tzw. 3 P.

3 P, czyli zasady, które pomagają sprzątać. Warto podzielić rzeczy na:

  • przydatne
  • pamiątkowe
  • piękne

I tyle. Te, które nie pasują do żadnej z tych kategorii, są tymi rzeczami, których w rzeczywistości nie potrzebujesz w całym procesie zmiany miejsca zamieszkania.

Przeprowadzka do nowego miasta – kilka praktycznych niuansów.

Czas przystąpić do pakowania rzeczy ze starego lokum. Mimo selekcji pakowanie nie będzie trwało dwóch godzin. Zatem, zanim rozpoczniesz proces zdaj sobie sprawę, że momentami będzie mozolnie, czasem nudno, a czasem irytująco. Ustal szczegóły z nowym miejscem zamieszkania. Upewnij się, że masz wszystkie klucze, znamy regulamin osiedla i wiesz, gdzie możesz parkować podczas rozładunku. Żeby zmniejszyć poziom stresu w naszym życiu przeprowadzkowym dużą rolę powinny odegrać materiały i to w co spakujesz swój dobytek. Zaopatrz się w odpowiednie materiały. Solidne kartony, taśmy klejące, folie bąbelkowe oraz markery do opisywania – to podstawa.

Samotna przeprowadzka do innego miasta- jak TO ogarnąć?

Z przeprowadzkami do innej aglomeracji jest często tak, że dotyczy jednej osoby. Jak to ogarnąć, kiedy nie masz wsparcia rodziny ograniczone ilości czasu i zasobów energetycznych? Są dwie drogi, dobre planowanie i mądre pakowanie, czyli: oznaczenie pudełek, pakowanie podobnych rzeczy razem: książki z książkami, naczynia z naczyniami. Delikatne przedmioty owiń folią bąbelkową lub wypełnij pudełka papierem. No i daj sobie więcej czasu.

Patent no.3 – zadbaj o odpowiedni transport – tu możesz mieć kilka ścieżek. Własny samochód dostawczy, dogadanie się kimś znajomym, kto posiada większe auto i znajdzie czas na to, żeby zrobić z Tobą te kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów z miasta do miasta przez kilka dni, ale… dużo lepszym sposobem wydaje się po prostu wynajęcie firmy przeprowadzkowej.

I nie umówimy tu tylko o transporcie, ale również o pakowaniu, znoszeniu mebli. Firmy (jak Przeprowadzki po Warszawsku) posiadają w swoich usługach oferty obejmujące właśnie również pakowanie, zabezpieczanie mebli, wnoszenie i znaczenie kartonów.

Wydaje się to dużo wygodniejsza i mniej stresując opcja, zarówno dla osób, które przeprowadzają się same, ale i tych, które np. posiadają dzieci i opieka nad nimi podczas przeprowadzki to zadanie bardzo wymagające.

Przeprowadzka do innego miasta – koszt zawsze przeraża?

Odpowiedź jest jedna: niekoniecznie. Fakt jest taki, że trzeba ponieść jakieś koszty, jeżeli dobrze je zaplanujesz i znajdziesz dobrą firmę przeprowadzkową to w ogólnym rozliczeniu koszt przeprowadzki nie będzie przerażał. Firmy mają różne pakiety przeprowadzkowe zaczynając od około 100zł/ km po nawet 250zł/ km. wszystko zależy od tego co, w jakiej ilość i w jakim gabarycie chcesz przetransportować i z jakim zaangażowaniem firmy w przeprowadzkę.

Poza tym zastanów się co i w jakiej ilość możesz przewieźć we własnym zakresie, lub wysłać paczką pod konkretny adres, co możesz dowieźć w późniejszym terminie, albo oddać znajomym i rodzinie, którzy (jeżeli to możliwe) będą jechać w stronę i przy okazji „podrzucić” kilka kartonów do Twojego nowego miejsca zamieszkania.

Duże odległości – pomysł o ubezpieczeniu.

Jeśli posiadasz cenne przedmioty, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem ich na czas przeprowadzki. Transport bywa wymagający i czasami, szczególnie porcelanowe i szklane cenne przedmioty mogą ulec zniszczeniu. Zdarza się ze zawieruszą się gdzieś drobiazgi, takie jak biżuteria.

I na koniec równolegle z przeprowadzką polecamy zadbać o formalności.

Pamiętaj o przerejestrowaniu adresu, zmianie danych w dokumentach czy zawarciu nowych umów z dostawcą usług internetowych, telewizji i innymi usługodawcami. A potem?

Potem zaczynaj spokojnie nowe życie w nowym miejscu.