Wirtuozeria przeprowadzki, czyli transport pianina i instrumentów wielkiej wagi.

pianino przygotowanie do przeprowadzki

Transport pianina to niezwykle delikatna operacja, która wymaga staranności, precyzji i odpowiedniego przygotowania. Pianina, to wymagające instrumenty muzyczne nie tylko dla muzyków, ale również dla osób, które muszą przenieść je z miejsca na miejsce. Pianino jest nie tylko kosztowne, ale również bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Dlatego transport pianin to wirtuozeria w świecie przeprowadzek.

Transport pianina jak się odbywa?

W przypadku, kiedy koniecznością jest przewóz fortepianów, transport pianin, to jest trochę jak w muzyce: opanowujesz instrument, kiedy masz duże doświadczenie i wiele godzin ćwiczeń za Tobą.

Warto w przypadku transportu takich instrumentów zaufać profesjonalistom. Nawet wówczas, kiedy instrument ma być przetransportowany z piętra na piętro w tym samym budynku. Na tak krótkiej „trasie” profesjonalny transport pianin jest również niezastąpiony. Profesjonalna firma przewozowa ma lata praktyki, odpowiednią wiedzę i adekwatny sprzęt ułatwiający transport pianin i fortepianów na różnych trasach i odległościach. Po prostu, gwarantuje bezpieczeństwo.

transport pianina
Transport pianina daje dużo radości

Jak nie podchodzić do transportu pianina?

Podejście: „nie przejmujmy się” lub „policz, ile kosztuje transport pianina – zrobimy to we własnym zakresie” jest tym, czego pianino czy fortepian potrzebują najmniej.

Zazwyczaj brak odpowiedniego zabezpieczenia, wymiary pianina czy fortepianu, domowe rozwiązania, kombinowanie, nieodpowiednie obracanie itd. działają na niekorzyść instrumentu. O zgubnych skutkach dla pleców osób przenoszących nie wspomnimy.

Czego jeszcze trzeba unikać? Jeśli chcesz zorganizować transport pianina pomyśl o dobrze dobranej porze dnia.

Czasami padają takie pomysły jak: transport fortepianu w środku nocy. Dlaczego? Wynika to często ze sposobu funkcjonowania danej instytucji, np.  Państwowa Szkoła Muzyczna to miejsce, w którym nie da się wnieść pianina czy fortepianu w dzień, kiedy jest mnóstwo ludzi na korytarzach. Często wydaje się, że noc, czy późny wieczór to dobry i racjonalny pomysł i nie zakłóci codziennej działalności firmy. Ale…. nie uwzględnia się jednego ważnego czynnika – brak światła naturalnego, co w przypadku przewozu pomiędzy budynkami, czasami generuje problemy.

Podobnie jest z aurą. Opady deszczu i gabaryty instrumentu nie idą w dobranej parze. Dlatego warto nawiązać kontakt z firma przewozową, szczególnie jeżeli zachodzi potrzeba transportu pianina w trudnych pogodowo miesiącach w Polsce.

Zatem, jak zabezpieczyć pianino przed transportem?

Przed transportem zabezpiecz pianino. Co się za tym kryje? Zdemontuj nóżki, klawiaturę i inne części, które można odłączyć. Zabezpiecz wszystkie elementy ruchome. Następnie przykryj je odpowiednimi materiałami ochronnymi. W kwestii bezpieczeństwa istotne jest też zaplanowanie trasy transportu uwzględniając wszelkie przeszkody, takie jak schody, wąskie drzwi czy korytarze itd. Zadbaj o sprzęt do transportu. Poczynając od zwykłych kocy po tzw. pianinówki.

Wyzwanie, czyli jak wnieść pianino po schodach?

Podczas przenoszenia instrumentu stosowane są specjalne pasy, wózek transportowy oraz rampa. Firmy transportowe wyposażone są w odpowiednie maszyny. I tak przy wnoszeniu pianina na schody przydają się schodołazy gąsienicowe towarowe elektryczne. Ładowność takiego sprzętu to nawet 600 kg. Taki sprzęt świetnie sobie radzi z wielkim gabarytem pianina i jego masą, jednocześnie dbając o delikatność w transporcie.

Ile waży pianino?

Żeby wnieść pianino czy fortepian we własnym zakresie poszukaj naprawdę silnej i sporej grupy osób, bo to instrumenty, które ważą po kilkaset kilo. Fortepian to zakres wagowy od 200 do nawet 500 kilo – tak – pół tony, czyli tyle ile dorosły łoś.

Z pianinami jest nieco lżej, ale ich waga to minimalnie około 180 kg, a maksymalnie koło 250 kg.

Waga obydwu instrumentów wynika z ich budowy i skomplikowania, a przy tym na prawdę imponującej ilości części – w fortepianie jest ich 12 000.

Ile kosztuje transport pianina, a ile fortepianu?

Koszt wysyłki pianina lub fortepianu zależy od kilku czynników. Zazwyczaj jest to: waga instrumentu i jego wielkość. Przewóz pianina, to nieco inna cena niż transport fortepianu. W grę wchodzi również odległość do pokonania, jak też to, czy decydujesz się na transport lądowy, czy np. lotniczy z miasta do miasta.

Transport fortepianów i pianin to wyjątkowe wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i ostrożności. Bez względu na to, czy wynajmujesz profesjonalistów, czy próbujesz przewieźć pianino samodzielnie, pamiętaj o zabezpieczeniach i starannym planowaniu trasy. Niezależnie, czy w grę wchodzi transport pianin: Warszawa – Szczecin, czy jest on do wykonania w obrębie tego samego budynku. Firma przewozowa, zadba o przewóz pianina, w taki sposób, aby móc dalej cieszyć się wspaniałym dźwiękiem pianina w nowym miejscu bez obaw o jego stan. I nie zapominaj, że czasami najlepiej zostawić to profesjonalistom, którzy potrafią „tańczyć” z pianinem na ramionach!