Jak spakować książki do przeprowadzki?

jak spakować książki do przeprowadzki

Spakować książki – wydaje się być to zadaniem jak najbardziej trywialnym. Przecież to tylko książki, prawda? Otóż nie do końca. Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z przeprowadzką, to wiesz, że książki potrafią być zadziwiająco uciążliwe. Śmiało można powiedzieć, że miłość do literatury, to trudna miłość w momencie przeprowadzki. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się, jak spakować książki do przeprowadzki, aby przetransportować je bezpiecznie i sprawnie.

Syndrom księgożercy – czy twój regał przybrał na wadze?

Pierwszym wyzwaniem jakie stawia pakowanie książek jest ocena ilości. Otwierasz regał z lekturami i nagle okazuje się, że karton, który przygotowałeś jest stanowczo za mały, bo masz znacznie więcej książek, niż zakładałeś. To jest właśnie moment, w którym wielu z nas staje w obliczu syndromu księgożercy – stanu, w którym biblioteka domowa przybiera na wadze, jakby książki zaczęły się mnożyć nocą.

Co zrobić, żeby uniknąć mozolnego pakowania książek, które nie są niczemu winne? Otóż po pierwsze: ostra selekcja. Zdecyduj, które z książek faktycznie chcesz zabrać, a które możesz oddać, sprzedać, podarować komuś, kogo ucieszą.

Jeżeli jednak nawet po ostrej selekcji Twoja biblioteka jest imponujących rozmiarów, zastanów się, czy masz tyle czasu i chęci, żeby spędzać wieczory na pakowaniu książek. Może łatwiej, spranie i dużo bardziej opłacalną opcją będzie wynajęcie firmy przeprowadzkowej, w której usługach jest właśnie pakowanie?

Książki jako wyposażenie, a nie balast

Przeprowadzka to również doskonała okazja, aby podjąć decyzję, które książki naprawdę są ważne i zasługują na miejsce w nowym domu. Oczywiście, każda książka ma swoją wartość, ale nie zawsze musi to być wartość fizyczna. Dlatego traktuj swoją bibliotekę jako wyposażenie domu, a nie zbędny balast.

W co pakować książkę: kilka praktycznych porad

Teraz, kiedy wiesz, ile książek masz zamiar zabrać ze sobą do nowego lokum, czas dowiedzieć się, jak je spakować, aby były bezpieczne i ich transport nie był uciążliwy:

  1. Kartony przeprowadzkowe na książki: pamiętaj, żeby pakować książki do kartonu. W tym przypadku postaw na solidne kartony. Jednym z najmniej sprawdzających się podczas przeprowadzki pomysłów to pakować książki do przeprowadzki w torby i reklamówki. Niestety biblioteka ma swoje wymagania. Książki mają swoją wagę, a torby czy reklamówki mogą nie udźwignąć wiedzy. Poza tym brak możliwość poukładania, powoduje spore zniszczenia okładek i kartek. Wybieraj kartony odpowiedniej wielkości, najlepiej te przeznaczone do przeprowadzek, które mają wzmocnione dno kartonu. Staraj się nie przeciążać jednego kartonu zbyt dużą ilością książek.
  2. Zabezpiecz książki: jeśli masz cenne lub delikatne egzemplarze, to każdą książkę zabezpiecz np. zawiń w folię bąbelkową, a wolne przestrzenie w kartonie upchnij papierem czy gazetą, tak, żeby egzemplarze się nie przesuwały. To ochroni je przed ewentualnymi uszkodzeniami, pozwala transportować w nienaruszonym stanie, ale też chroni osoby przenoszące kartony. Przesunięcia zawartości paczek podczas transportu mogą spowodować kłopoty. Specjalne kartony nabędziesz w wielu sklepach internetowych.
  3. Pakowanie książek – poznaj zasady: dobrze jest razem pakować książki o zbliżonych rozmiarach, tak, aby w kartonach nie tworzyły się puste przestrzenie. To pomoże uniknąć przemieszczania się książek w trakcie transportu. Dodatkowo postaraj się zapakować książki tematycznie. To pomoże Ci przy układaniu i rozpakowywaniu ich w nowym miejscu.
  4. Oznacz kartony: na każdym kartonie zapisz, co się w nim znajduje. To ułatwi ci późniejsze odnalezienie konkretnej pozycji. Dlatego warto pakować książki np. gatunkami czy tematyką.
  5. Lżejsze na górę: jeśli pakujesz książki razem z innymi przedmiotami, umieść je na górze stosu kartonów. To ułatwi przenoszenie i unikniesz przeciążenia.

Książki – mądra przeprowadzka, czyli jak pakować książki do wysyłki.

Wyprowadzka to okazja do przewartościowania swoich dóbr, w tym również książek. Spakować książki to jedno, ale warto również zastanowić się, jak je transportować do nowego mieszkania czy domu.

Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie ich do wysyłki. Po prostu pudełka przeprowadzkowe z określoną liczbą książek nadajesz jako przesyłkę kurierską na adres nowego domu. Jednak pamiętaj, że przy pakowaniu książek do wysyłki, musisz poświęcić jeszcze więcej czasu na ich odpowiednie zabezpieczenie.

Jeśli chcesz, żeby przeprowadzka książek w nowe miejsce była lżejsza, a książki znalazły się w nowej przestrzeni szybko i bezpiecznie, to najpewniejszym rozwiązaniem jest udział firmy przeprowadzkowej.

Wykorzystanie usług ekipy przeprowadzkowej do transportu książek to pewność, że zostaną one odpowiednio zabezpieczone i szybko oraz bez uszczerbku dotrą do nowego domu, gotowe, aby znów zająć honorowe miejsce na Twoich półkach.